Poker to gra hazardowa, której początki sięgają XIX wieku, grano w niego wśród kowbojów i osadników zasiedlających Dziki Zachód w Stanach Zjednoczonych. Na przełomie XIX i XX wieku gra w pokera to już bardzo popularna rozrywka występująca w kasynach na całym świecie w wielu różnych odmianach.

Odmiany tradycyjnego pokera

Obecnie poker online ma wiele odmian, ale tak naprawdę liczy się tylko kilka z nich, będą to Omaha, Omaha High-Low, 7 Card Stud, 2-7 Draw, Razz, Badugi, Mexican Stud, Courchevel, H.O.R.S.E. (zestawienie kilku odmian, gracze grają po kolei w każdą z nich, a pierwsze litery skrótu pochodzą od nazw składowych odmian pokera) oraz Texas Hold’em.

Szczególnie ta ostatnia wersja zyskała sobie ogromną popularność, stanowiąc podstawę praktyczne każdego liczącego się turnieju pokerowego na świecie, a na dodatek jest najliczniej reprezentowaną odmianą pokera w kasynach online. Są także gry hazardowe za darmo pokerowe, ale w kasynach rzadko występują – najwyżej w roli pozwalającej na zapoznanie się z zasadami.
Wygrane są trudne do określenia, bowiem rozgrywka toczy się między kilkoma graczami (także w grach kasynowych online, na przykład w wersjach na żywo), każdy z graczy wnosi do puli na stole określoną kwotę, a następnie może licytować do praktycznie dowolnej kwoty. Zwycięzca rozgrywki zgarnia wtedy całą pulę i gra toczy się od nowa. Oczywiście nie trzeba grać tylko na pieniądze, popularny jest także poker za darmo, gdzie gra się dla przyjemności, na przykład na żetony lub zapałki.

Czym jest wideo poker?

Z kolei video poker jest grą pokerową, która ma postać maszyny slotowej. Gracze mogą zachować lub odrzucić dowolną liczbę z pięciu kart, które otrzymali w pierwszym rozdaniu i dostać kolejne karty w zamian lub pozostać z tym, co otrzymali w pierwszym rozdaniu. Wideo poker stał się najpopularniejszą grą losową wśród graczy w kasynach w USA, osiemdziesiąt procent respondentów niedawnej ankiety w Las Vegas powiedziało, że często ma zwyczaj grywać w pokera wideo.

Istnieją znaczące różnice obejmujące zasady gry w pokera między wersją wideo i stołową, warto zwrócić uwagę na poniżej wymienione różnice:

 • W wideo pokerze rywalizujesz z kasynem reprezentowanym przez krupiera, a nie innymi graczami, co oznacza, że tylko automat gry wideo próbuje cię pokonać.
 • Nie musisz znać kart w ręku innych graczy, bo są oni dla Ciebie zupełnie bez znaczenia, co oczywiście jest niemożliwe w przypadku gry z innymi graczami w pokera tradycyjnego.
 • Nie można blefować.

Cechą szczególną wideo pokera jest to, że nie ryzykujemy pokonania przez innego gracza. Jeśli masz silną rękę, wygrywasz. Na stole pokerowym można mieć silną kartę, jak np. trójki i przegrać z innym graczem, który ma lepsze karty. W pokerze wideo nie ma takiej sytuacji, grasz jedynie przeciwko krupierowi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze warto się dowiedzieć jak się gra w pokera w wybranej przez Ciebie wersji.

Wypłaty w wideo pokerze są dokonywane na podstawie skali wygranych, która określa wysokość wypłacanej kwoty zarówno za układy niskie, takie jak para dziesiątek lub waletów, aż do Royal Flush, czyli pokera królewskiego. Podobnie jak automaty do gier online, także automaty do wideo pokera dostępne są w wielu wersjach, przy czym takie operujące na monetach o nominale 25 centów oraz 1 dolar są najbardziej popularne wśród graczy w kasynach. Wiele kasyn oferuje progresywne wypłaty lub premie dla pokera królewskiego lub szereg innych specjalnych układów kart. Wideo poker zapewnia różnorodność także dzięki różnym wersjom gry, takich, jak na przykład “Jacks or Better”, “Deuces Wild”, czy też “Jokers Wild”. Również ważną funkcję tutaj spełniają producenci gier hazardowych, oferując duży wybór gier pokerowych.

Możliwe układy pokerowe w rozdaniu

Gra w pokera wymaga znajomości możliwych układów pokerowych w ręce. Prezentujemy je poniżej, począwszy od najwyższych:

 • Piątka (pięć jednakowych kart, uzyskanie piątki jest możliwe tylko przy użyciu jokera lub dzikiej karty i stanowi zarazem najwyższy możliwy układ kart w wideo pokerze. Nie występuje w tradycyjnych odmianach)
 • Poker królewski (kolejne karty od asa do dziesiątki w jednym kolorze)
 • Poker (kolejne karty w jednym kolorze)
 • Kareta (cztery jednakowe karty, np. cztery walety)
 • Full (trójka plus para)
 • Kolor (wszystkie karty w jednym kolorze, np. karo)
 • Strit (karty po kolei, w różnych kolorach)
 • Trójka (trzy jednakowe karty)
 • Dwie pary
 • Para (dwie karty o takich samych wartościach, niezależnie od koloru)

Zasady pokera na przykładzie Texas Hold’em

Poker Texas Hold’em online jest jedną z najpopularniejszych odmian tej gry, gra się w niego zarówno dla przyjemności, jak i w kasynach tradycyjnych oraz online, a także w profesjonalnych turniejach. Rozgrywka odbywa się za pomocą 52 kart (bez jokerów). Jeden z uczestników pełni rolę rozdającego i nie bierze udziału w samej grze.

Zasady pokera są następujące: gracze otrzymują po dwie zakryte karty i przechodzą przez pierwszą rundę licytacji. Następnie rozdający wykłada na stół trzy odkryte karty zwane flopem i nadchodzi pora na drugą licytację. Po jej zakończeniu na stole pojawia się czwarta karta o nazwie turn i gracze przystępują do trzeciej rundy licytacji. Kolejnym krokiem jest wyłożenie na stół piątej, ostatniej karty, która zwyczajowo określana jest jako river i gracze rozpoczynają ostatnią rundę licytacji. Po niej każdy z graczy prezentuje swój układ kart, który może wykorzystywać dowolne pięć kart spośród pięciu odkrytych na stole oraz dwóch zakrytych w ręku gracza.

Przyczyny popularności pokera

Swoją ogromną popularność poker zawdzięcza przede wszystkim temu, że do sukcesu końcowego potrzebne jest nie tylko szczęście – a właściwie to odgrywa ono marginalną rolę. Dobry gracz nawet ze słabymi kartami jest w stanie uzyskać całkiem spory sukces, z kolei gracze słabi nawet z doskonałymi kartami skazani są na porażkę. Zagraj, a sam się o tym przekonasz!

Kluczem do sukcesu jest umiejętność szybkiej analizy sytuacji na stole oraz przede wszystkim umiejętność koncentracji i nieokazywania emocji – to właśnie z tego powodu powstało popularne określenie „twarz pokerzysty”.

W naszym serwisie oferujemy Ci najbardziej rozbudowaną ofertę gier typu poker online za darmo, bez rejestracji i pobierania czegokolwiek na dysk.