Ruletka zasady gry – jak grać w ruletkę żeby wygrać?

Ruletka zasady gry – jak grać w ruletkę żeby wygrać?

Fortuna kołem się toczy – to popularne powiedzenie jak ulał pasuje do ruletki. Ta gra od dziesiątek lat dostarczy emocji w kasynach stacjonarnych, a w XXI wieku coraz częściej jest wybierana w kasynach online. Jakie są jednak zasady gry w ruletkę? Jak grać w ruletkę tak, żeby zwiększyć swoje szanse na zgarnięcie wygranej? Właśnie na takie pytania odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Co to jest ruletka?

Ruletkę zdefiniować można jako grę hazardową, która polega na przewidywaniu miejsca, gdzie wyląduje puszczona w ruch kulka. Wszystko odbywa się na specjalnie przygotowanym do tego stole, lub też cyfrowej wersji gry. Stół składa się z okręgu z ponumerowanymi szczelinami (zwanymi inaczej polami lub przegrodami) i planszą (wewnętrzną i zewnętrzną), która służy do obstawiania. Charakterystycznym elementem rozgrywki są także kolory ruletki, składające się z czerwieni, czerni oraz zielonej barwy.

Można więc powiedzieć, że ruletka zasady są wręcz banalne. Trzeba tylko przewidzieć, gdzie za chwilę pojawi się kulka. To jednak tylko część prawdy, ponieważ poza czynnikiem losowym ogromne znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej strategii opartej w statystyce i rachunku prawdopodobieństwa. Jeśli zaś pozna się te mniej oczywiste zasady ruletki, to  szanse na powodzenie istotnie rosną.

Historia ruletki

Co ciekawe pytanie „jak grać w ruletkę?” zadawali sobie już ludzie w czasach antycznych. Dotyczące ruletki zasady gry zostały bowiem opracowane już przez Starożytnych Greków. Z dzisiejszej perspektywy była to jednak dość prymitywna rozgrywka. Sama ruletka przez setki lat nie ewoluowała, a nawet została nieco zapomniana.

Jednakże w połowie XIX wieku francuscy bracia (zajmujący się historią i polityką) o nazwisku Blanc opracowali ogólne zasady gry w ruletkę, z których korzysta się do dziś. Co ciekawe oskarżono ich o… konszachty z diabłem. Szybko odkryto bowiem, że suma liczb na ruletce wynosi 666, a ta liczba uważana jest za symbol diabła.

Choć do dziś ruletka zasady przeszły drobne zmiany, to nadal określa się ją mianem „szatańskiej gry”. Rzeczywiście podczas obstawiania w ruletce można czasem poczuć się jak w piekle, ale też tak, jakby przebywało się w niebie. Emocje z rozgrywki są bowiem ogromne, a sytuacja dynamiczna.

ruletka-zasady

 

Jak się gra w ruletkę?

Zasadniczo w ruletce zasady rozgrywki zawsze przebiegają w następujący sposób:

 1. Uczestnicy gry obstawiają wybrane przez siebie pola lub grupy pól.
 2. Krupier energicznym ruchem wprawia w ruch koło ruletki.
 3. Tuż po tym, jak koło zostaje ruszone, wrzucona zostaje kulka. Krupierzy rzucają je w przeciwnym kierunku niż ruch koła.
 4. Wszyscy uczestnicy obserwują ruch koła i czekają na moment, w którym koło się zatrzyma, a kulka finalnie trafi na jedno z pól.

Na końcu zostaje rozliczanie danej rundy. Szczęśliwcy, którzy prawidłowo przewidzieli wynik losowania kołem zgarniają żetony. Później następuje kolejna runda rozgrywki.

Gdzie, jak i co można obstawić?

Obok koło do online ruletki znajduje się specjalna plansza. Na jej środku znajdują się pola z wszystkimi numerami (od 1 do 36), które można obstawić, przez umieszczenie na nich żetonów. Na planszy znajdują się też pola zewnętrzne. Służą one do stawiania zakładów na określone kombinacje.

Rodzaje zakładów, jakie można obstawić, zależą od konkretnej odmiany gry (przykładowo zakład na pięć numerów stawia się wyłącznie w amerykańskiej ruletce). Na ogół jednak w ruletce zasady gry dopuszczają możliwość obstawienia.

Rodzaj zakładu Opis
Pojedynczych numerów (straight up bet) To najprostszy zakład. Szansę trafienia nie są spore, ale za to wygrana jest liczona w stosunku aż 35 do 1. Na przykład po postawieniu 100 euro, zagrania się 3 500 euro.
Dwóch numerów (split bet) W ruletce obstawić można dwa sąsiadujące numery np. 20 i 21. W razie powodzenia przelicznik wygranej wynosi 17 do 1.
Trzech numerów (street bet) W tym przypadku obstawia się rząd trzech numerów, a jeśli los będzie sprzyjał, to zdobywa się wygraną w stosunku 11 do 1.
Czterech numerów osadzonych w rogach sąsiednich ze sobą pól (corner bet) Przelicznik wygranej wynosi 8 do 1.
Sześć numerów (sin line bet) Zakład obejmuje początek dwóch rzędów, a potencjalna wygrana wynosi 5 do 1.
Kolory ruletki (czerwonego lub czarnego) To obok zakładu na pojedynczy numer najprostszy sposób grania w ruletkę. Wygrana nie jest wysoka, jednak jej prawdopodobieństwo wynosi niemal 50%. Jeśli więc przykładowo postawiło się 100 euro, to wygrywa się także 100 euro.
Numerów parzystych bądź nieparzystych Zakład podobny pod względem matematycznym do obstawiania kolorów. Potencjalna niewielka wygrana łączy się tu z relatywnie dużą szansą na powodzenie.
Małych (od 1 do 18) lub wysokich numerów (od 19 do 36) Kolejny zakład z niemal 50% szansą na prawidłowe obstawienie.
Tuzinów numerów, czyli od 1 do 12, od 13 do 24, lub od 25 do 36 Łatwo zauważyć, że prawdopodobieństwo powodzenia wynosi tu około 33%.
Kolumn wypłat Zakład bardzo podobny to obstawiania tuzinów numerów, który również ma mniej więcej 33% szans na trafienie.

Zastanawiać się nad tym, jak grać w ruletkę, warto zauważyć, że możliwości stawiania zakładów jest naprawdę dużo. Trzeba mieć na uwadze, że każdy sposób stawiania zakładu wiąże się z różnym poziomem ryzyka i odmienną potencjalną wygraną.

Ruletka zasady rozgrywki

Chcąc zwiększyć swoje szanse na wygranie, warto poznać mniej oczywiste zasady ruletki, jej odmiany oraz poznać prawa matematyczne, które rządzą rozgrywką. Warto więc wiedzieć, że:

 • Dziedziną nauki, którą można wykorzystać przy grze w ruletkę, jest probabilistyka, czyli rachunek prawdopodobieństwa.
 • W sieci zagrać można w kilka odmian gry, a w każdej z odmian ruletki zasady nieco się od siebie różnią. Różnice dotyczą także szans na wygraną – w jednej z odmian kasyno nie ma żadnej przewagi nad graczem.
 • Klasyczne koło do ruletki składa się z 37 pól – 18 z nich jest czarnych, 18 czerwonych, a jedno zielone.
 • Na ogół przy jednym kole do gry znajduje się do 8 graczy.

Warto też zauważyć, że gra jest dopasowana dla niemal każdego. W ruletka zasady gry są proste, a więc każdy może w nią z powodzeniem zagrać. Na bardziej doświadczonych graczy czekają zaś systemy gry, które urozmaicają rozgrywkę.

Ruletka zasady gry online

Wszystkie obowiązujące w ruletce zasady gry są takie same zarówno w kasynie stacjonarnym, jak i internetowym. Niemniej w sieci rozgrywka może przebiegać na dwa sposoby:

 • Video ruletka – w tym przypadku rozgrywka toczy się na czysto wirtualnym kole, a całość przypomina nieco grę komputerową. Rolę krupiera również pełni sztuczna inteligencja. Taka gra jest bardzo szybka, prosta i przejrzysta. Zazwyczaj zakłady stawia się przez żetony o określonych nominałach. Dużą zaletą jest to, że zasady ruletki w tej wersji nie wymuszają na graczu żadnego pośpiechu. Może się ona zastanawiać nad podjęciem decyzji tak długo, jak ma tylko na to ochotę. Zwykle w grze uczestniczy bowiem tylko jeden gracz oraz komputer.
 • Ruletka w kasynie na żywo – taka gra prowadzona jest przez prawdziwego krupiera, który znajduje się w specjalnie przystosowanym do tego celu studiu. Uczestnicy gry obserwują krupiera i przebieg rozgrywki za pośrednictwem transmisji video na żywo. Taka rozgrywka zapewnia wrażenia podobne do tych, jakie są znane w kasynach stacjonarnych.

Obie formy gry są równie dobre. Na początku polecić można video ruletkę, by po nabraniu doświadczenia sprawdzić się w kasynie na żywo. Warto jeszcze skorzystać z kolejnej możliwości, jakie są internetowe kasyna mobilne. Umożliwiają one grę w ruletkę o każdym czasie i wszędzie tam, gdzie jest Internet.

Jak grać w ruletkę w poszczególnych odmianach?

Klasyczna ruletka znana jest jako europejska wersja tej gry. Przez lata gra zdążyła jednak mocno wyewoluować. Pojawiła się więc francuska i amerykańska odmiana tej gry. Wielka nowość przyszła także z rozwojem kasyn internetowych. Czeka tam wyjątkowo korzystna ruletka bez zera, gdzie szanse na triumf są naprawdę spore. W sieci znaleźć można też kilka innych wariantów gry, np. z większą liczbą kulek, czy też z mniejszym kołem.

Ruletka zasady w wersji europejskiej

ruletka-zasady-3

Elementem charakterystycznym europejskiej ruletki jest jedno zerowe pole na kole. Biorąc pod uwagę zasady ruletki oraz teorie prawdopodobieństwa matematycy udowodnili, że przewaga kasyna wynosi tu  2,7%. Naturalnie to założenie teoretyczno – statystyczne, a każda runda gry może przynieść zupełnie inne wyniki.

Zasady gry w ruletkę amerykańską

ruletka-zasady-2Ruletka amerykańska jest znacznie młodsza niż ta europejska (szczyt jej popularności przypada na okres amerykańskiej gorączki złota), a różni ją jeden szczegół, który jednak ma ogromne znaczenie. Mianowicie na kole amerykańskiej ruletki pojawia się dodatkowe zielone pole oznaczone dwoma zerami.

Wydawać by się mogło, że taka różnica jest niewielka. Po uwzględnieniu ruletkowych zasad i rachunku prawdopodobieństwa okazuje się jednak, że przewaga kasyna rośnie tu do 5,26%. To naprawdę spora różnica w porównaniu do europejskiej wersji gry. Wniosek jest więc prosty: ruletka europejska dla gracza oznacza większe szanse na wygranie niż amerykańska.

Niemniej także i ta wersja ruletki ma swoje zalety, które docenią gracze szukający nowych możliwości.  W amerykańskiej ruletce zasady dopuszczają bowiem możliwość obstawiania zakładu na pierwsze pięć numerów.

Jak grać w ruletkę w odmianie francuskiej?

ruletka-zasady-4

W kasynach stacjonarnych najbardziej opłaca się grać we francuską wersję ruletki. Co prawda dla początkujących może okazać się ona nieco zawiła i nowicjuszom będzie trudno wykorzystać pełen potencjał tej gry. Istnieje jednak parę powodów, które przemawiają za grę we francuską ruletkę:

 1. Pierwszy i najważniejszy powód wybrania francuskiej wersji to wręcz mikroskopijna przewaga kasyna, która wynosi około 1,35%.
 2. We francuskiej ruletce zasady przypominają te znane z europejskiej wersji. Występują jednak pewne różnice. Świetnym przykładem jest to, że wypadnięcie kulki na zero często wcale nie oznacza przegranej uczestników gry.
 3. Możliwość obstawiania skomplikowanych układów.

Ruletka zasady gry w wersji bez zera

Przeglądając szeroko pojęte gry kasynowe, trudno znaleźć takie, w których przewaga kasyna byłaby mniejsza niż w ruletce francuskiej. W Internecie wszystko jest jednak możliwe. Dobrym przykładem jest tu ruletka bez zera. W jej przypadku zasady ruletki są wyjątkowo proste. Na kole nie pojawia się bowiem żadne zero!

Oznacza to, że kasyno nie ma żadnej przewagi nad graczem! Ruletka bez zera jest więc wyjątkowo atrakcyjną propozycją. Trzeba mieć przy tym świadomość, że kasyna online starają się nieco ograniczyć swoje ryzyko. Dlatego też w ruletce bez zera online często spotyka się ograniczenia dotyczące np. maksymalnej stawki, jaką można postawić w pojedynczej rundzie.

Ruletka jak wygrać?

Ruletka jak grać, żeby wygrać? – to pytanie od lat zadają sobie gracze z całego świata. Jedyni po dziś nie znaleźli na nie odpowiedzi. Niektórym na tej grze udało się naprawdę sporo wygrać w kasynie stacjonarnym, czy też internetowym.

Trzeba być świadomym, że zasady gry w ruletkę są precyzyjnie określone. Nie da się ich oszukać, ani też nagiąć. Możliwe jest jednak zwiększenie swoich szans, przez pamiętanie o kilku zasadach:

 • Warto praktykować grę na wirtualne środki. W demonstracyjnej wersji ruletki zasady są identyczne do tych przy grze, na prawdziwe pieniądze. Jedyna różnica polega na tym, że korzysta się z wirtualnych żetonów.
 • Wybierać odpowiednią ruletkę. Największe szanse na wygranie zapewnia ruletka bez zera, następnie ta francuska. Mając zaś do wyboru wersję europejską lub amerykańską, lepiej jest wybrać tą pierwszą.
 • Koniecznie trzeba pamiętać o szacowaniu ryzyka. Co prawda, potencjalna wygrana jest największa przy obstawieniu jednego numeru, to jednak zakłady zewnętrzne zapewniają znacznie większą szansę powodzenia.
 • Graniu w odpowiednim kasynie. Wybierając licencjonowane kasyno online z szeroką ofertą bonusową, zwiększa się szanse na to, że gra przyniesie wygraną.

Jak przy każdej grze hazardowej na prawdziwe pieniądze trzeba też zachować umiar i ustalić nieprzekraczalny budżet do gry.

Strategie w ruletce

Szanse na powodzenie w ruletce zwiększają strategie. Takowych powstało mnóstwo, jednak najczęściej praktykuje się:

Strategia Opis
System Martingale Polega on na zaczęciu stawiania od względnie małej stawki i jej dublowaniu po każdej przegranie. Strategia może przez długi czas okazać się całkiem skuteczna. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest ona „odporna” na długą serię porażek.
System Paroli To przeciwieństwo systemu Martingale, który polega na dublowaniu stawki po każdej wygranej. Ten system może szybko przynieść wielką wygraną. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jest bardzo ryzykowny, zwłaszcza wtedy, gdy obstawia się pojedyncze numery – szanse dwóch wygranych z rzędu są tu bardzo małe.
System Andre Martineza To kolejna próba odpowiedzi na pytanie jak grać w ruletkę, żeby wygrać. Zakłada ona stawianie tej samej liczby 35 razy z rzędu, ponieważ prawdopodobieństwo wylosowania danego numeru wynosi właśnie 1 do 35.

Żaden z systemów nie gwarantuje sukcesu, jednak każdy z nich pozwala usystematyzować grę. Sprawdzając różne odmiany ruletki, rodzaje zakładów oraz strategie gry można nabrać sporego doświadczenia. Wtedy to rosną szanse na podejmowanie trafnych decyzji.

Ocena