Poker Figury i Układy
Poker to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych i popularnych gier karcianych na całym świecie. Jest zarówno grywany na imprezach, w kasynach internetowych, stacjonarnych, jak i podczas turniejów na całym świecie. Przez lata pojawiło się przy tym wiele mniej lub bardziej popularnych odmian pokera. Naszym zadaniem jednak będzie przybliżenie graczom tego, jakie w grze występują figury poker, układy kart poker, prawdopodobieństwo pojawienia się konkretnych układów podczas rozgrywki.
TL;DR
- Podstawy Pokera: W klasycznej odmianie poker składa się z 52 kart, z wartościami od 2 do Asa. Każda figura występuje 4 razy w talii, w kolorach: pik, karo, trefl, kier.
- Hierarchia Kart: Wartości kart układają się w specyficzną hierarchię, od najniższej do najwyższej, co ma kluczowe znaczenie przy dobieraniu układów.
- Układy Kart: Istnieje 11 głównych kombinacji układów kart, począwszy od najniższego, czyli High Card (wysoka karta), do najwyższego – Royal Flush (poker królewski).
- Prawdopodobieństwo Układów: Szanse na otrzymanie konkretnych układów kart są zróżnicowane, z największym prawdopodobieństwem na wylosowanie pary, a najmniejszym na poker królewski.
Z czego składa się Poker?
Poker w klasycznej odmianie składa się z 52 kart. Każda figura dostępna w talii występuje 4 razy ze względu na obecne w grze kolory: pik, karo, trefl, kier. Obecne w talii figury poker to 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, J, Q, K, A. Oczywiście im wyższa karta, tym ma dla gracza większą wartość podczas dobierania układów w pokerze online. Taka zatem obowiązuje w poker figury kolejność, której nie da się oczywiście zmienić. Talia ma 52 karty.
Graczy najbardziej interesują oczywiście w poker układy 24 karty, gdyż oznaczają one karty od 9 do A, czyli najbardziej cenne. Oczywiście poker figury czy kolory ma w międzynarodowej wersji identyczne, lecz w poszczególnych regionach mogą występować różnice, dlatego warto to mieć na uwadze. Jeśli chodzi o nasze podwórko, to w pokerze figury po polsku dostępne są w międzynarodowej wersji, choć zdarza się, że Q to D, a J to W. Sama rozgrywka uzależniona jest jednak od tego, z jaką odmianą pokera mamy do czynienia. Możemy bowiem zagrać w:
- Texas Hold’em: jest to najpopularniejsza na świecie odmiana pokera, gdzie gracz rozpoczyna rozgrywkę od 2 kart własnych i 3 wspólnych. Na podstawie kolejnych licytacji dodawane są kolejne karty wspólne i zwiększane stawki za grę. Wygrywa tu oczywiście osoba, która ma najlepsze układy poker lub jej przeciwnicy spasowali.
- Poker klasyczny: 5 Card Draw składa się z 3 etapów. Na początku następuje rozdanie, kiedy to otrzymujemy 5 kart, a przy tym licytujemy, podbijamy, pasujemy. Później obowiązuje wymiana kart, która kończy się licytacją oraz wyłonieniem zwycięzcy, który ma najlepszy w klasycznym pokerze układ.
- Omaha: jest to gra bardzo podobna do Texas Hold’em. Różni się jednak tym, że gracz na początek dostaje 4 karty własne i 3 wspólne. jego układ musi się jednak składać z 2 kart własnychi trzech wspólnych. Gra składa się z 3 głównych etapów: wyłożenia 3 kart i licytacji, dołożenia 4. karty i licytacji oraz dołożenia 5. karty i licytacji, rozstrzygnięcia, kto ma w Omaha poker układy wygrywające.
- Omaha High-Low: gra praktycznie identyczna jak klasyczna Omaha, z tym jednak wyjątkiem, że następuje tu inny podział puli zwycięzców. Nie zawsze najwyższe w Omaha High-Low poker układy zapewniają największą wygraną.
- 7 Card Stud: gra o zbliżonych zasadach jak Texas Hold’em. Na początku dostajemy dwie w pokerze figury zakryte. Później pojawia się wraz z każdym rozdaniem kolejna karta odkryta dla każdego gracza. Po siódmym rozdaniu następuje odkrycie wszystkich kart.
Jak zatem widać, choć poker zwykle składa się z 52 kart, to jednak różni się on w poszczególnych grach zasadami.
Jakie dostępne są układy w Pokerze?
Podczas rozgrywki w pokera najważniejsze jest skompletowanie jak najlepszego układu kart, a przynajmniej takiego, który pozwoli na pokonanie innych graczy. Wiadomo, że poker układy może mieć różne, jednak w głównej kategorii mówimy o 11 możliwych kombinacjach. Są to sytuacje, gdzie układy kart poker zadecydują o tym, czy uda się nam pokonać innych graczy czy też dealera w kasynie online. Przedstawimy zatem układy w pokerze po kolei od najniższego do najwyższego.
High card – wysoka karta
Jest to najniższy układ, w którym de facto nie mamy żadnego układu. Nie oznacza to jednak, że stoimy na przegranej pozycji. Jeżeli nasz przeciwnik lub przeciwnicy również nie wylosowali co najmniej jednej pary czy koloru, to w takim wypadku decydującą wartością są najwyższe figury w pokerze.
Pair – para
Nasz układ składa się z jednej pary identycznych kart. Można zatem wylosować od 2, 2 do A, A. Oczywiście liczy się tutaj to, kto ma wyższą parę. Jednak w przypadku remisu na zasadzie high card wygrywa ten gracz, którego jedna z pozostałych 3 kart zwanych kickerami jest najwyższa. Warto zanotować, że jest to oczywiście układ, który jest najczęściej spotykany w przypadku 2 co najmniej identycznych kart.
Two pairs – dwie pary
W tym wypadku gracz musi wylosować układ z dwóch odrębnych par poker figur jak choćby 3, 3 oraz J, J. Wygrywa tu oczywiście ten z graczy, którego druga para jest wyższa. Tu także może dojść do sytuacji, kiedy decydującą o wygranej będzie 5 karta.
Three of a kind – trójka
Zadaniem gracza jest skompletowanie trzech identycznych kart jak choćby A, A, A czy też 4, 4, 4. Pozostałe dwie karty muszą być odmienne i nie stanowić pary. Tu również w razie remisu wygrywa ta osoba, która ma najwyższego kickera.
Straight – strit
Układ składa się z 5 kart ułożonych po kolei wedle wartości. Można zatem wylosować 10, 9, 8, 7, 6 czy też Q, J, 10, 9, 8. Warunkiem jest jednak to, aby karty posiadały odmienne kolory. W przypadku strita istnieje także bardzo ciekawy układ zwany wheel, który składa się w pokerze figur z A, 2, 3, 4, 5. Nazywany jest on najniższym stritem.
Flush – kolor
Zadaniem gracza jest skompletowanie układu 5 kart w tym samym kolorze. Bardzo ważne jest to, że karty te nie muszą być w kolejności. Można zatem wylosować karty pik czy karo w układzie, jakim są poker figury A, J, 9, 5, 3. W razie remisu wygrywa oczywiście najwyższa karta.
Full House – full
W tym wypadku mamy do czynienia z układem 3 identycznych kart oraz pary. Można zatem wylosować K, K, K, J, J. Wygrywa ten gracz, którego trójka jest wyższa.
Four of a kind – kareta
Jest to układ, w którym posiadamy 4 identyczne karty jak: Q, Q, Q, Q. Oczywiście wygrywa ten, którego kareta ma największą wartość.
Straight Flush – poker
Jest to układ 5 kart w tym samym kolorze. Tym się jednak różni od flush, że karty muszą zostać ułożone w jednym ciągu poker figur jak: Q, J, 10, 9, 8 czy 7, 6, 5, 4, 3. Wygrywa oczywiście osoba z najwyższą pierwszą kartą. Straight Flush oznacza układ zaczynający się maksymalnie od K.
Royal Flush – poker królewski
Doszliśmy zatem do najwyższego układu kart w pokerze. Zadaniem gracza jest tutaj wylosowanie układu A, K, Q, J, 10 w jednym kolorze.
Jak zatem widać, nie zawsze w grze ważne są układy, gdyż równie istotne są w grze poker figury. Jeśli bowiem dochodzi do remisu, to właśnie poszczególne w pokerze figury jako najwyższe karty kickery będą mieć znaczenie dla wygrania całego rozdania.
Hierarchia pokera dla gier Hi, Lo i Hi-Lo
Warianty Hi, Lo i Hi-Lo to znane odmiany pokera. Każdy z nich cechuje się inną charakterystyką. Poniżej znajdziesz indywidualny opis każdego stacka.
- Gra Hi – to oznaczenie pokera klasycznego. W takiej rozgrywce wygrywa osoba, która posiada najlepszy układ pokerowy według klasycznego systemu rozliczania. Często spotykany w wariantach Texas Hold’em, Omaha i 7-Card Stud.
- Gra Lo – to odwrotność powyższego wariantu. Oferuje nietypowe rozliczanie, bo wyłania zwycięzcę na podstawie najniższego układu kart. Popularny w grach Omaha Hi-Lo oraz Seven Card Stud Hi-Lo.
- Gry Hi-Lo – odmiana High Low Split. Łączy reguły gry Lo i Hi. Podział puli następuje pomiędzy graczami z najniższym i najwyższym zgromadzonym układem. Rozliczanie na Hi i Lo jest szeroka stosowane w Omaha Hi-Lo oraz Seven Card Stud Hi-Lo.
Układ kart w pokerze jest bardzo ważny, ponieważ ich hierarcha w poszczególnych grach jest inna. Gracze mogą wykorzystać to na swoją korzyść i brać udział w rozgrywkach, w których radzą sobie najlepiej – jeśli często zdobywasz wysokie figury pokerowe, wybierz Hi, jeśli masz szczęście do niskiej figury pokera, wybierz Li.
Szanse gracza na układy kart
Ponieważ talia pokera składa się z 52 kart, matematycy obliczyli, że podczas rozgrywki liczba wszystkich możliwych w pokerze układów kart to aż 2 598 960. Ma to oczywiście wpływ na to, jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania danego układu, jeśli weźmiemy pod uwagę, ile samych układów kart można wylosować przy jednym rozdaniu. Oto nasze zestawienie prawdopodobieństwa układów kart od najmniejszych do największych szans:
Poker układy | Liczba możliwych układów | Prawdopodobieństwo |
---|---|---|
Poker królewski | 4 | 0,000154% |
Poker | 36 | 0,001385% |
Kareta | 624 | 0,024% |
Full | 3744 | 0,144% |
Kolor | 5108 | 0,197% |
Strit | 10 200 | 0,392% |
Trójka | 54 912 | 2,113% |
Dwie pary | 123 552 | 4,754% |
Para | 1 098 240 | 42,257% |
Wysoka karta | 1 302 540 | 50,118% |
Mamy oczywiście najwyższe szanse nic nie trafić lub mieć jedną parę. Z kolei wylosowanie pokera lub pokera królewskiego to niezwykłe szczęście dla gracza. W związku z tym w wielu przypadkach podczas rozgrywki układy kart poker, które decydują o wygranej gracza to jedna lub dwie pary. Gracze z co najmniej trójką mają matematycznie o wiele większe szanse na wygranie całego rozdania. Niemniej jednak układy poker mają największe znaczenie i to one decydują o wygranej gracza.
Czy są Strategie w Pokerze?
Poker jak każda inna gra hazardowa oparty jest na prawdopodobieństwie. Oczywiście w zależności od wybranej odmiany pokera nasze decyzje będą mieć mniejszy lub większy wpływ na końcowy wynik. Wiąże się to z tym faktem, że układy kart poker przydziela nam losowo, a nasza decyzja o wyborze kart nie do końca musi być zawsze dobra.
Można jednak mówić o pewnych elementach strategii na zasadzie gry w Poker Texas Hold’em. Na samym początku bowiem liczy się to, jakie miejsce przy stole zostanie nam przydzielone. Ma to znaczenie dla kolejności działań czy wnoszonych stawek do puli. Ponadto to my możemy w danej sytuacji jako pierwsi sprawdzać bądź być sprawdzanymi. Gra w pokera online wyklucza możliwość oszukiwania. Jednak nie można tego powiedzieć o wprowadzaniu przeciwnika w błąd. Często bowiem zdarza się, że przy słabszych kartach możemy blefować, a co za tym idzie pokonać przeciwnika poprzez stworzenie idealnej dla nas sytuacji. Mistrzowie pokera wygrywają często właśnie na klasycznym blefowaniu. W takim wypadku przydzielone przez poker figury czy też układy poker nie muszą mieć aż tak wielkiego znaczenia.
Legalność pokera w Polsce
Poker w Polsce jako gra hazardowa jest nadzorowana przez rząd RP. To głównie ustawa z 19 listopada 2009 roku reguluje jego dostępność i legalność. W art. 6a są zapisane istotne informacje na temat ważnego aspektu, gdzie można grać w pokera legalnie, kto może organizować turnieje i jak może wyglądać promocja tego typu eventów.
Z treści przepisów wspomnianej ustawy dowiadujemy się, że turnieje pokerowe w Polsce mogą być organizowane tylko przez legalne kasyna zgodne z licencją wydaną przez Ministerstwo Finansów. Rozgrywki muszą toczyć się zgodnie z prawem. Głównie chodzi o grę wśród osób dorosłych i z zastosowaniem prawa o przeciwdziałaniu w praniu brudnych pieniędzy.
Tylko rozrywkowa gra w pokera ze znajomymi nie podlega restrykcjom ustawy hazardowej. W takich rozgrywkach nie można obstawiać pieniędzy. Rozgrywki dla przyjemności nie są regulowane przez polskie prawo.
Jak grać w poker online na prawdziwe pieniądze?
Nie da się ukryć, że większość osób pragnie nie tylko odczuć w pokerze emocje związane z rozgrywką, lecz również wygrywać pieniądze. Dlatego zarówno w kasynach internetowych jak i online poker roomach można grać za mniejsze lub większe stawki. Ponieważ pokazaliśmy już, jakie to ma poker figury czy poker układy, przyszedł czas na małą podpowiedź co do tego, jak wybierać miejsce i jak zagrać w poker online.
- Wybierz najlepsze dla siebie kasyno: ono ma być nie tylko uczciwe, ale również musi mieć wiele gier do wyboru i zapewnić graczowi atrakcyjne promocje, np. bonus bez depozytu lub darmowe spiny bez depozytu za rejestrację.
- Załóż konto: jeśli chcemy zagrać w kasynie za gotówkę, to musimy założyć w nim konto, jak i dokonać pierwszego depozytu. Dzięki temu można nie tylko zyskać dostęp do gier, lecz i również skorzystać z bonusu powitalnego.
- Wybierz grę z oferty: kasyna online mają w swej ofercie zarówno tradycyjny wideo poker, jak i poker na żywo. Dlatego dobrze jest wybrać odpowiednią grę dla siebie, która będzie zrozumiała. Warto też spróbować rozgrywki za darmo na naszej stronie.
- Stawiaj pierwszy zakład: w każdym pokerze obowiązują minimalne oraz maksymalne stawki za grę. Możemy zatem bez problemu przystąpić do rozgrywki z naszym budżetem i poczekać na rozwój wydarzeń. Obserwujemy zatem figury w pokerze, jak i również to, jakie układy nam przyniesie poker.
Poker za darmo
Jednak zanim przystąpimy do pokera gry online, dobrym rozwiązaniem będzie zagranie w gry hazardowe za darmo. Zarówno w kasynach internetowych jak i w sieci bez trudu znajdziemy gry kasynowe, które udostępniane są w wersji demonstracyjnej. Są one identyczne jak w przypadku gier na pieniądze, lecz sama gra toczy się z wykorzystaniem wirtualnych żetonów. Służą one jedynie zabawie, treningowi, poznaniu mechaniki i zasad rozgrywki. To świetna opcja, by z komputerem potrenować rozdania i dowiedzieć się, jakie będzie się miało w ogóle szanse na wygraną. To także okazja do tego, aby poznać opisane przez nas figury poker, jak i układy kart poker. Dopiero po takiej darmowej rozgrywce rekomendujemy skorzystanie z oferty kasyn i grę o prawdziwą stawkę.